Smysluplné dárky nejen k Vánocům – otevřený dopis prarodičům
Drahé babičky a drazí dědečkové,
mám takové malé přání k Vánocům a vlastně nejen k nim. Už jsem o tom s Vámi mluvila. Jde o to, že bych chtěla zamezit plýtvání a tomu, že se darované věci nevyužijí. Nepochybuji o tom, že to myslíte dobře a chcete našim broučkům nadělit co nejvíce krásných hraček! Zkusili jste si ale někdy spočítat, kolik dárků dostanou dvě děti, než jdou do školy? Já to spočítala a v naší rodině, kde jsme hýčkáni třemi babičkami, je to minimálně 100 dárků. Za předpokladu, že ke každému svátku, narozeninám a Vánocům dostanou jen jeden jediný dárek!
Moc si vážím toho, že žijeme v době, kdy si můžeme dovolit kupovat dětem krásné hračky, nemusíme to ale přehánět s jejich množstvím.
Chci děti učit, aby si věcí vážily.
Víte, jak to totiž obvykle nakonec skončí, když je toho moc?
Jednoho dne mi dojde trpělivost. Udělám krátký proces. Nahrnu to doprostřed obýváku. Vrhnu se na tu pestrobarevnou horu jako kat hraček a ty, se kterými si děti nehrají, jsou nemilosrdně odsouzeny jít do charitativního bazaru. Některé další dostanou ještě dočasnou milost: skončí v tašce s dalšími nebožtíky v temnotě naší komory. Nehrané, smutné, opuštěné. Až přijde jejich čas, možná jim ještě udělám radost a s něčím je nepozorovaně vyměním, až bude pršet a děti se budou nudit.
Chci vás moc poprosit, abyste nám nedávali další auta, panenky a plyšáky. Zatím toho máme tak akorát. Ondráškovi stačí dvě velká auta a jeho malí miláčci – sbírka převážně kovových angličáků, Anežce zatím postačí dvě panenky. Stejně nejčastěji nosí malého medvídka.
Prosím, nedávejte nám další hračky typu stavebnice, puzzle apod., které obsahují malé dílky. Denně klečím večer na kolenou a přebírám to jako Popelka. Svůj efekt přitom spolehlivě plní jen lego a dřevěná kolejnice s vláčky.
Prosím, dokud bydlíme v bytě, nedávejte nám žádné velké hračky typu kuchyňka, kočárek, tabule apod., i bez toho tady není kam šlápnout.
Prosím, nekupujte žádné napodobeniny typu vysavač, vrtačka, varná konvice… Ty nejlepší hračky jsou totiž opravdové věci. I malé děti se potřebují cítit užitečné. Oba už luxují, pomáhají mi dávat prádlo do pračky, Anežka si krásně pohraje s opravdovým hrncem, vařečkou a oříšky.
Prosím, nedávejte nám plastové hračky, nic to nevydrží a celkově se snažíme plastu vyhnout. Plasty považujeme za jednu velkou ekologickou katastrofu, a pokud existuje alternativa, je vždy lepší hračka bez plastu – například z textilu nebo ze dřeva.
Prosím, žádné jednoúčelové hračky typu smazávací kreslící tabulka (teď jsem to někde zahlédla za opravdu děsivou sumu), bez toho se obejdeme. Pravidlo je: co se dá jednoduše nahradit věcí bez baterek, elektroniky či další technologie, je zbytečné.
Pokud chcete pro ně něco vybrat, určitě JSOU věci, které mají smysl!
Potřebují každý svůj batůžek na výlety.
Každý svůj kufřík na hračky, takový ten malý. Aby si do něj mohli uklízet oblíbené drobnosti.
Radost jim zaručeně udělá knížka, oba je milují. Anežka zbožňuje zvířátka a Ondrášek se rád učí písmena, čísla a další věci.
Dětské barvičky, bezpečné, typu tempery, a taky dětské štětce, se kterými se navzájem nezapíchnou. Bezvadná jsou taky velká tiskátka.
Krásné hračky vyrábí taky Charita Strážnice, všechno je poctivé, z dobrých materiálů a navíc přispějete na dobrou věc.
Existuje velká spousta krásných edukativních hraček, které je budou smysluplně rozvíjet. Mám nějaké vyhlídnuté, ale jestli se vám do toho nechce, nic se neděje, určitě jim nic neuteče!
A na závěr ještě poslední prosba… Pokud byste jim chtěli něco zmíněného pořídit, dejte mi raději o tom vědět, ať se to zase nekupuje dvakrát 🙂
Moc, ale OPRAVDU MOC děkuji, že mě chápete!
Posílám velkou pusu a přeji vám krásný předvánoční čas
Alena Střelečková
Autorka článku, maminka dvou dětí, redaktorka blogu MAJKA-SHOP a blogu jedinečného online předporodního kurzu POROD BEZ OBAV
„Mateřství mne naučilo především jednu věc: čas, ten není a nebude. Je zapotřebí si ho udělat co nejdříve – na to, co nás baví, co nás naplňuje, co nás činí šťastnými! Miluji chvíle, kdy jsme společně s mou rodinou. Ráda tvořím. Píšu. Listuji v chytrých knížkách a učím se nové věci. Učím se od dětí. Vařím a peču. Připravuji si svou vlastní přírodní kosmetiku. Miluji některé moderní vymoženosti, jako třeba GPS, ale i přírodu, přirozenost, jednoduchost. Ráda se vracím k tradicím a ke kořenům.“