fbpx

Ještě váháte, zda jít na předporodní kurz? Že vás ta představa ani trochu neláká a vlastně ani nevíte, k čemu by vám to mělo být dobré? Pak si určitě přečtěte 10 důvodů, proč to stojí za to. Předporodní kurz neznamená jenom naučit se správně dýchat u porodu, ale může vám dát mnohem víc. Všechno, co o porodu a mateřství dopředu víte, ovlivní, jaký váš porod a přivítání nového človíčka bude. Čím víc informací, tím méně zmatků, stresu a nervozity. Čím lepší příprava, tím méně nereálných očekávání a lepší šance to vše zvládnout podle svých představ a bez nečekaných situací. Připravte se. Prožijte váš velký den krásně a přichystejte láskyplnou informovanou náruč pro své miminko.

1. Nebuďte v tom sama

Zatímco dříve o nastávající maminky pečovaly porodní báby, dnes je nastávající maminka často osamělá. Pokud nemáte dulu, která vás provází celé těhotenství, a o všem kolem svého mateřství s ní můžete poklábosit, možná jste na to taky úplně sama. Určitě máte v hlavě spoustu otázek. Třeba: „Poznám porod? Kdy jet do porodnice? A jak to bude s kojením?“ Správný předporodní kurz by měl odpovídat na všechny důležité otázky, které jsou pro vás aktuální. Stejně tak, jako byste kdysi měla svou porodní bábu.

 

2. Úředničina v porodnici

Mohlo by se zdát, že po příjezdu do porodnice už to tak nějak „není na nás“. Ale opak je pravdou. I když máme většinou u porodu co dělat samy se sebou, je úplně obvyklé, že se nás budou zdravotníci pořád na něco ptát. Oni totiž neudělají nic bez našeho souhlasu. Píchnout plodovou vodu, nebo ještě počkat? Dát oxytocin? Ale co to je a jak na nás působí? Něco proti bolesti? Některé medikamenty mohou mít vliv na miminko, jiné nikoliv. I v těchto tématech je lepší mít jasno už dopředu. U porodu je na získání informací pozdě. Přitom souhlas, či nesouhlas, který udělíte, má být informovaný.

3. Dostaňte se do správné polohy

Věděla jste, že miminko na své cestě z našeho lůna rotuje? Aby se co nejrychleji dostalo tam, kam má, je skvělé mu pomoci. Jak na to? A jak dosáhnout tělesného uvolnění při kontrakcích? Jak využít dechových technik při porodu? To jsou klíčové dovednosti, které se na předporodním kurzu naučíte. A nejen to, ale také se tu třeba dozvíte, jak minimalizovat bolest a porodní poranění pomocí správně zvolené porodní polohy.

4. Jak využít u porodu přírodu a psychologii?

Máte po termínu a děťátku se nechce na svět? Můžete si pomoci přírodní cestou. Totéž platí pro jakoukoli z fází porodu: v situacích, které nejsou akutní, existuje celá řada osvědčených a bezpečných alternativních způsobů. Přivolat očekávaný porod po termínu, urychlit porod, zmírnit bolest, ale také naši nervozitu či strach můžeme za pomoci přírodních prostředků. Porod provoněný čistými esenciálními oleji, využití bylinek anebo osvědčených psychologických technik porod zpříjemňuje, usnadňuje a může jej i urychlit. I takové znalosti si odnesete z některých předporodních kurzů.

5. Online kurz: skvělá možnost nejen pro introvertní maminky

Každá z nás je jiná. Některé jsme společenské a milujeme sdílení s ostatními, jiným z nás se zase dělá mdlo z představy břichatých žen v kroužku, jak se vzájemně svěřují s těhotenskými trablemi. Naštěstí pro ty introvertnější z nás jsou tu online kurzy, které si můžeme pustit v klidu doma. Kteroukoliv lekci si lze kdykoliv zopakovat. A to nejen u tohoto těhotenství, ale i u těch budoucích, co teprve přijdou. Přístup bývá zpravidla celoživotní. A když se budeme chtít ptát, můžeme tak učinit v uzavřené facebookové skupině.

6. Kurz v porodnici?

Nabízí se otázka, proč nezajít na předporodní kurz, který nabízejí porodnice a který je zpravidla o dost levnější. Kurz v porodnici bývá zaměřen zcela logicky jen na informace o postupech, které jsou v dané nemocnici obvyklé. Ve stylu: „u nás to děláme takto“ namísto komplexních informací, z čeho všeho lze volit. Často to bývá více o představě tamního personálu než o vašem přání. Dozvíte se, jak to tu chodí, a získáte i erudované odpovědi na své otázky. Většinou ovšem není čas ani prostor na probírání různých alternativ ani na další povídání. Tyto kurzy bývají zpravidla zaměřené pouze na samotný porod.

7. Porod v souvislostech: těhotenství, šestinedělí a péče o miminko

Na dobrém předporodním kurzu se dozvíte nejen o možnostech a průběhu samotného porodu, ale mnohem víc, co se vám v tomto období může hodit. Dozvíte se, jak vyzrát na problémy, které vás mohou trápit v těhotenství, a také, co vás čeká v šestinedělí. Budete si umět představit, jak převratné změny se dějí ve vašem těle před porodem i po něm, a jakou v tom všem hrají roli hormony. Důležitou součástí kurzu bývá lekce zaměřená na péči o miminko. Zvláště nové maminky určitě ocení rady typu: jak ho správně vzít do náručí, jak ho vykoupat, co dělat, když bude plakat, nebo jak poznají, zda je mu teplo.

8. I muži potřebují informace

Ať už jsou odhodlaní jít k porodu či nikoliv, i mužům prospěje, když budou vědět něco víc, než jen to, co znají z rodících epizod televizních seriálů. Snadno se jim totiž pak může stát, že se v důležitý moment poddají svým emocím (jasně, jde tady o nás a naše dítě!) a pak nám jsou houby platní. My je potřebujeme informované, předem připravené na vývoj událostí a na jejich roli. Jen tak nám mohou být tou pravou oporou, kterou v danou chvíli potřebujeme. Páni, kteří prostě „nekousnou“ představu, že v místnosti plné nastávajících maminek a otců budou s vámi nacvičovat dýchání a porodní pozice, určitě ocení už zmiňovanou možnost online kurzu.

9. Investujte do sebe a do miminka

Kolik jste ochotní investovat do večeře v dobré restauraci, kolik do svého svatebního dne – a kolik do zážitku na celý život? Právě tím totiž porod bezesporu je, a to hlavně pro maminku a pro miminko. Je to určující a zlomový moment, který nás navždy změní. Pokud nemáte dulu, která vás vede těhotenstvím a bude vás držet za ruku i při porodu, buďte alespoň dobře připravená. Získejte maximum informací o možnostech, které máte, udělejte si představu o tom, jak chcete, aby váš porod vypadal. Snáze si tak poradíte v situacích, které by pro vás jinak mohly být v danou chvíli příliš komplikované. V tomhle ohledu je předporodní kurz ta nejlepší varianta. Je to investice do vás a vašeho miminka. Penězi někdy nevyčíslitelná.

 

10. A co když to není to pravé pro mě?

Pořád nejste rozhodnuté a říkáte si, jestli to opravdu nebudou vyhozené peníze? Pak můžete jít cestou bezpečné zkoušky. Třeba online kurz www.PorodBezObav.cz nabízí dvě videa na zkoušku zdarma. Je to první kurz svého druhu u nás a na Slovensku se stabilní základnou. Tato první dvě videa vidělo přes 170 tisíc uživatelů po celém světě. Jestli máte chvilku, klidně do nich nakoukněte, nic to nestojí a rozhodování, zda do kurzu investovat, pak může být jednodušší. Špatná rozhodnutí v tomto případě nejsou. Pokud byste totiž i tak nebyla s kurzem spokojená, nabízí autorka do dvou týdnů vrácení vaší investice.

Alena Střelečková

Autorka článku, maminka dvou dětí, redaktorka blogu MAJKA-SHOP a blogu jedinečného online předporodního kurzu POROD BEZ OBAV

„Mateřství mne naučilo především jednu věc: čas, ten není a nebude. Je zapotřebí si ho udělat co nejdříve – na to, co nás baví, co nás naplňuje, co nás činí šťastnými! Miluji chvíle, kdy jsme společně s mou rodinou. Ráda tvořím. Píšu. Listuji v chytrých knížkách a učím se nové věci. Učím se od dětí. Vařím a peču. Připravuji si svou vlastní přírodní kosmetiku. Miluji některé moderní vymoženosti, jako třeba GPS, ale i přírodu, přirozenost, jednoduchost. Ráda se vracím k tradicím a ke kořenům.“

Pin It on Pinterest